U psychopatů je mnohem méně pravděpodobné, že budou napodobovat naše neverbální projevy

I když to může znít divně, výzkumy ukazují, že starostliví, empatičtí lidé mají tendenci napodobovat neverbální projevy jiných lidí. Pokud se při vyprávění bolestivého příběhu zašklebíte, empatický partner udělá totéž. Pokud se při vyprávění šťastného příběhu usmíváte, udělají totéž.

Psychopati to neudělají. Ve skutečnosti výzkumy ukazují, že psychopati ani nezívají, když zíváte vy, což je u většiny lidí překvapivě běžné. Důvodem je, že psychopati se zaměřují na sebe, nikoli na ostatní.

Psychopati jsou neuvěřitelně zaměřeni na odměnu

Všichni si užíváme odměny. Ale podle výzkumu je mozek psychopata ve skutečnosti nastaven tak, aby hledal odměny za každou cenu. Je to proto, že mozek psychopata může v reakci na odměnu uvolnit až čtyřikrát více dopaminu než mozek průměrného člověka.

Psychopati rádi pracují pro špatné šéfy

Někteří šéfové jsou arogantní, drzí, panovační, přehnaně nároční, nedůslední… A my pro ně neradi pracujeme. Ale ne psychopati. Podle výzkumů psychopatům chybí empatie. Mají chladnou hlavu a nebojácní. Neovlivňují je věci, které u většiny lidí vyvolávají pocity stresu, strachu nebo hněvu – chladně analyzují situaci a hledají způsoby, jak se posunout vpřed.

Psychopatům se pod násilnickými šéfy nejen daří, ale je také pravděpodobnější, že s nimi budou dlouhodobě pracovat – protože se pak cítí „jako doma“.