Při hojných nákupech na tento velký den si tato rodina do košíků nakládala slané i sladké potraviny, aniž by se pozorně podívala na složení. Toto fiasko se jí však později stalo osudným. Ani při otevírání balíčků doma se nikdo nepodíval na složení. Všichni byli poučeni, že Martin už vidí, co v jídle je, a nakonec jídlo odpustí. Pokud by dítě snědlo ořechy, hrozilo mu, že dostane alergickou reakci a zemře.

V den, kdy rodina slavila narozeniny, bylo na stole spousta jídla a každý se střídal v konzumaci různých pokrmů. Martin si na stole všiml kousku dortu a chtěl ho sníst, tak si kousek dal. Tento kousek dortu snědl, aniž by si uvědomil, že jsou v něm ořechy.

Večer se mu však udělalo nevolno a začal zvracet. Pak dostal bolesti na hrudi a znovu zvracel. Jeho rodiče si uvědomili, že se pravděpodobně jedná o vážnou alergickou reakci, a okamžitě zavolali záchranku. Krátce nato Martin padl otci do náruče a jeho sestra se ho snažila oživit. Bohužel se jí to nepodařilo a po příjezdu záchranářů bylo dítě prohlášeno za mrtvé.

Přestože to byla pro celou rodinu velká tragédie, snaží se nyní ujistit, že každý ví, co dělat, pokud se podobná alergická reakce vyskytne u člena rodiny nebo přítele. Rodina založila charitativní organizaci, která má šířit informace o tom, co dělat v podobných situacích a jak mohou někomu zachránit život.