Modravé nehty
mohou naznačovat: nedostatek kyslíku, určitá zaměstnání nebo léky.

Nehty mohou vypadat modravě z mnoha důvodů a tato barva pochází z pod nehtu, nikoli z nehtu samotného.

– Nehet neobsahuje žádný kožní pigment, což znamená, že namodralý vzhled je způsoben něčím jiným. Takové nehty jsou často indikátorem nedostatku kyslíku a stav se nazývá cyanóza. Jde o nedostatek kyslíku v červených krvinkách, proto kůže pod nehty a na jiných částech těla včetně chodidel, rtů a sliznic vypadá modro/fialově – vysvětlil odborník.

– Existuje několik možných příčin, jako je vystavení nízkým teplotám, abnormálně vysoké hladiny hemoglobinu, astma nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) nebo neschopnost těla dodávat dostatek kyslíku do této oblasti – objasnila a dodala, že lidé se zápalem plic mohou být extrémní příklad tohoto fenoménu.

Někdy se kvůli povaze práce objevují namodralé nehty.

– Ve zvýšeném riziku vzniku namodralých nehtů jsou mechanici pracující s kyselinou šťavelovou, dále ti, kteří používají čističe kovů, odlakovače, pracovníci vyrábějící inkousty a barvy a ti, kteří pracují se stříbrem. Existují také pacienti s HIV, u kterých se takové nehty objevují v důsledku infekce nebo v důsledku užívání některých antiretrovirových léků – vysvětluje.

– Další léky, které mohou způsobit, že vaše nehty získají namodralý odstín, jsou antimalarika, léky na psychózu a amiodaron, který se používá k regulaci srdeční frekvence.

Bledé nehty
mohou naznačovat: špatný krevní oběh, anémii nebo podvýživu.

Bledé nehty jsou běžným příznakem stárnutí, takže lidé starší 60 let by se tím neměli příliš trápit. Ale takové nehty mohou někdy naznačovat špatný krevní oběh, anémii nebo podvýživu.

– Mohou tak vypadat i tehdy, když játra nebo srdce nefungují správně, nebo když je špatná strava. Pokud jsou nehty většinou bílé s úzkým růžovým páskem nahoře, může to být stav, kterému říkáme „Terryho nehty.

„Může to být důsledek stárnutí, ale může to být také indikace cukrovky a také onemocnění ledvin, jater nebo plic,“ dodala.

Černé nehty
mohou naznačovat: anémii, cukrovku, onemocnění ledvin nebo srdeční onemocnění.

– Černé nehty jsou také spojeny s traumatem, když jsou poškozeny krevní cévy pod nehtem. Dochází ke krvácení a nehet vypadá černě. Obvykle to odezní samo, ale pokud ne, pak byste se měli obávat, protože by to mohlo být známkou vážnějšího problému – říká odborník.

Černé nehty se někdy objevují s anémií, cukrovkou, onemocněním ledvin nebo srdečním onemocněním.

– Neléčená plíseň nehtů někdy vede k černým nehtům na nohou kvůli hromadění nečistot. Nehty na nohou jsou zvláště náchylné k plísňovým infekcím, protože se jim daří ve vlhkém a teplém prostředí. Pokud si tedy všimnete, že máte bílé nebo žluté nehty, nechte si je vyšetřit lékařem, než zčernají – radila.

– Nejzávažnější příčinou černých nehtů je melanom, nejzávažnější typ rakoviny kůže. To se může projevit jako tmavě hnědá/černá zkroucená skvrna pod nehtovým lůžkem. Určitě vyhledejte pomoc lékaře, pokud uvidíte takový příznak.