– Vaše doklady.

Řidič držel řidičský průkaz.

Co se stalo, nic špatného jsem neudělal.

Provádíme razii. Kontrolujeme pohřební vozy. Kam jedete a co je v kabině?

zeptal se Maxim co nejpřísněji.

Řidič odpověděl, že veze rakev s vandrákem.

– Pojďme zkontrolovat. Otevřete si salon.

Řidič znervózněl, ruce se mu viditelně třásly. Se zjevnou nechutí šel otevřít dveře salonu pohřebních vozů.

To, co Maxim viděl uvnitř rakve, ho zmátlo.

Nebyly tam žádné zbraně ani drogy, jak tomu bylo obvykle ve filmech, které Maxim tolik miloval. 
V rakvi ležela stará žena. Ale nestihl se zeptat, proč tu byla babička, a ne ten vandrák. Zabránil mu v tom silný úder do hlavy. Ztratil vědomí. Víko rakve se nad ním zabouchlo. 
 
Když se probudil, zjistil, že je zavřený v rakvi. Strčil ruku do pouzdra, nebyla tam žádná zbraň. A najednou ucítil sotva postřehnutelný dech staré ženy. Živý, pomyslel si s úlevou. Vzpomněl jsem si, jak v jeho oblíbených filmech hrdinové najednou rozbili víko rakve. Snažil jsem se to udělat tak, jak to udělali oni. Ale neuspěl. 
 
V tu chvíli pohřební vůz zastavil. Řidič vystoupil z kabiny, panty na vratech zaskřípaly. Pohřební vůz jel dál. Po několika metrech se znovu zastavil. Dveře salonu se otevřely a řidič začal vytahovat rakev. 
 
V tu chvíli hlídač na hřbitově viděl nepochopitelný pohyb. A všechno mu to přišlo podezřelé. Pomalu se přibližoval. Na sedadle v pohřebním voze jsem viděl zbraň. Slyšel jsem zvuky vycházející z rakve a uvědomil jsem si, že věc je nečistá. 
 
Využil zaneprázdněnosti řidiče a vytáhl rakev z prostoru pro cestující. Tiše se připlížil za ním a vší silou ho udeřil lopatou do hlavy. Ano, takové štěstí, že řidič spadl přímo do jámy. V kabině jsem našel páčidlo a začal otevírat víko rakve. 
 
Maxim dělal, co mohl, aby mu pomohl zevnitř. Nakonec se dostali na svobodu. Babička se vzpamatovala a řekla, co se stalo. Ukázalo se, že to byl zločinný plán černých realitních kanceláří. Přinutili osamělé staré lidi, aby jim prodali byty téměř za nic, a staří lidé byli zabiti. 
 
Maxim nahlásil incident oddělení, služebnímu důstojníkovi. Na adresu vyrazila pracovní skupina a zakryla celou banditskou skupinu. Lovili ji už dlouho, ale stále nemohli zaútočit na jejich stopu. 
 
Maxim vzal babičku do nemocnice. Pak ji často navštěvoval. Ani po propuštění na ni nezapomněl. Přišel k ní domů. 
 
V práci se k Maximovi začali chovat s respektem. Páni, říkali, jaká mladá, ale talent je jako skutečný detektiv!

Zdroj:yandex