Somnambulismus

Pocit: Toto je opak spánkové paralýzy – mozek spí, ale nedochází k paralýze svalů. Ve snu mohou lidé chodit, uklízet a opouštět dům, což je velmi nebezpečné. Ráno si nic nepamatují.

Proč k tomu dochází: Náměsíčnost se vyskytuje u 6,4–10,3 % populace a dominují děti. Příčina není známa, stejně jako způsoby prevence náměsíčnosti.

Syndrom explodující hlavy

Pocit: Člověk se probudí hlasitým výbuchem. Někdy je zvuk ohlušující. Může být doprovázen tinnitem. Jev není nebezpečný, ale lidi děsí. Někteří si myslí, že měli mrtvici.

Proč se to děje: Stává se to, když z nějakého důvodu existuje velká mozková aktivita v části mozku zodpovědné za zvuk. Někdy přichází s nedostatkem spánku nebo po cestování do jiného časového pásma.

Apnoe

Pocit: Apnoe je náhlá zástava dechu během spánku. Člověk se pak probudí. Snižuje se kvalita spánku, v mozku je nedostatek kyslíku a je obtížné se dostatečně vyspat. Zároveň se objevují problémy s krevním tlakem, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Proč se to děje: Během spánku se uvolňují svaly krku, což někdy vede k přerušení proudění vzduchu. Příčinou tohoto stavu je obezita, kouření a stáří. Zajímavost: tento stav lze léčit hrou na didgeridoo, australský dechový nástroj.

Mimotělní zkušenost

Pocit: tento jev nastává v okamžiku, kdy je člověk napůl vzhůru a napůl spí a vidí sám sebe – je mimo své tělo. Pro některé tento jev potvrzuje existenci duše.

Proč se to děje: Tento jev je velmi obtížné prozkoumat. Přestože vědci vědí, že existuje iluze, že se člověk nachází mimo své tělo, není jasné, jak se to všechno děje, ani proč. Zároveň není jasné, jak se s tím vypořádat. Někteří dokonce vědí, jak do toho stavu vstoupit záměrně. Dělají to proto, aby rozšířili hranice svých kognitivních schopností.

Náhlé osvícení během spánku

Pocit : někdy nás nějaký problém trápí delší dobu a neustále na něj myslíme. Pak ve snu najednou dostaneme řešení. Nejdůležitější je si to zapamatovat.

Dimitri Mendělejev, ruský chemik, byl posedlý vytvořením periodické tabulky prvků – řešení pak viděl ve snu. Něco podobného se stalo chemikovi Augustu Kekulovi, když snil o vzorci pro benzen.

Proč se to děje: Někdy podvědomě už odpověď známe, i když se nedostala do vědomí. Během spánku je naše podvědomí aktivnější a může nám dávat odpovědi na problémy. Spánek je skvělý a někdy nám pomáhá řešit dilemata.